TPS730285DBVR ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
TPS730285DBVR
In Stock 884 pcs Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
TPS730285DBVR
Manufacturer / Brand
N/A
Part of Description:
IC REG LIN 2.85V 200MA SOT23-5
Datasheets:
TPS730285DBVR(1).pdfTPS730285DBVR(2).pdfTPS730285DBVR(3).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Stock Condition:
New original, 884 pcs Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number TPS730285DBVR
Manufacturer / Brand N/A
Stock Quantity 884 pcs Stock
Category Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
Description IC REG LIN 2.85V 200MA SOT23-5
Lead Free Status / RoHS Status: ROHS3 Compliant
Voltage Dropout (Max) 0.21V @ 200mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage - Output (Max) -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Supplier Device Package SOT-23-5
Series -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Package / Case SC-74A, SOT-753
Package Tape & Reel (TR)
PSRR 68dB (100Hz)
Output Type Fixed
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Regulators 1
Mounting Type Surface Mount
Current - Quiescent (Iq) 250 µA
Current - Output 200mA