TP5KP33CA ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
TP5KP33CA
In Stock 214 pcs Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
TP5KP33CA
Manufacturer / Brand
Littelfuse Inc.
Part of Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC P600
Datasheets:
TP5KP33CA.pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Stock Condition:
New original, 214 pcs Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number TP5KP33CA
Manufacturer / Brand Littelfuse Inc.
Stock Quantity 214 pcs Stock
Category Circuit Protection > TVS - Diodes
Description TVS DIODE 33VWM 53.3VC P600
Lead Free Status / RoHS Status: ROHS3 Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V
Type Zener
Supplier Device Package P600
Series Automotive, AEC-Q101, TP5KP
Power Line Protection No
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Package / Case P600, Axial
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 95.7A