SN74F08DR ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
SN74F08DR
In Stock 3046 pcs Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
SN74F08DR
Manufacturer / Brand
N/A
Part of Description:
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
Datasheets:
SN74F08DR(1).pdfSN74F08DR(2).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Stock Condition:
New original, 3046 pcs Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number SN74F08DR
Manufacturer / Brand N/A
Stock Quantity 3046 pcs Stock
Category Integrated Circuits (ICs) > Logic - Gates and Inverters
Description IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
Lead Free Status / RoHS Status: ROHS3 Compliant
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Supplier Device Package 14-SOIC
Series 74F
Package / Case 14-SOIC (0.154', 3.90mm Width)
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Number of Inputs 2
Number of Circuits 4
Mounting Type Surface Mount
Max Propagation Delay @ V, Max CL 5.6ns @ 5V, 50pF
Logic Type AND Gate
Input Logic Level - Low 0.8V
Input Logic Level - High 2V
Features -
Current - Output High, Low 1mA, 20mA