RT444012F ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
RT444012F
Stock Available Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
RT444012F
Manufacturer / Brand
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V
Datasheets:
RT444012F(1).pdfRT444012F(2).pdfRT444012F(3).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number RT444012F
Manufacturer / Brand TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category Relays > Power Relays, Over 2 Amps
Description RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V
Lead Free Status / RoHS Status: ROHS3 Compliant
Termination Style PC Pin
Switching Voltage 400VAC - Max
Series RT2
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Release Time 6 ms
Relay Type General Purpose
Package Tube
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Operate Time 8 ms
Must Release Voltage 1.2 VDC
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Mounting Type Through Hole
Features -
Contact Rating (Current) 8 A
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Coil Voltage 12VDC
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 360 Ohms
Coil Insulation Class F
Coil Current 33.3 mA