LT024D105MAT2C ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
LT024D105MAT2C
Manufacturer Part Number:
LT024D105MAT2C
Manufacturer / Brand
KYOCERA AVX
Part of Description:
CAP CER 1UF 4V X5R 0402
Datasheets:
LT024D105MAT2C(1).pdfLT024D105MAT2C(2).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number LT024D105MAT2C
Manufacturer / Brand KYOCERA AVX
Category Capacitors > Ceramic Capacitors
Description CAP CER 1UF 4V X5R 0402
Lead Free Status / RoHS Status: RoHS Compliant
Voltage - Rated 4V
Tolerance ±20%
Thickness (Max) 0.014" (0.36mm)
Temperature Coefficient X5R
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series LT
Ratings -
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Lead Style -
Lead Spacing -
Height - Seated (Max) -
Features Low Profile
Failure Rate -
Capacitance 1 µF