DPG60C300PC ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
DPG60C300PC
Stock Available Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
DPG60C300PC
Manufacturer / Brand
IXYS Corporation
Part of Description:
DIODE ARRAY GP 300V 30A TO263
Datasheets:
DPG60C300PC.pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
Lead free / RoHS Compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number DPG60C300PC
Manufacturer / Brand IXYS Corporation
Category Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Arrays
Description DIODE ARRAY GP 300V 30A TO263
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.35V @ 30A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 300V
Supplier Device Package TO-263 (D²Pak)
Speed Fast Recovery = 200mA (Io)
Series HiPerFRED™
Reverse Recovery Time (trr) 35ns
Packaging Tape & Reel (TR)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Mounting Type Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time 32 Weeks
Diode Type Standard
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Detailed Description Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 300V 30A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 300V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30A