74F113SCX ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
74F113SCX
In Stock 40565 pcs Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
74F113SCX
Manufacturer / Brand
Fairchild Semiconductor
Part of Description:
J-K FLIP-FLOP
Datasheets:
Lead Free Status / RoHS Status:
RoHS non-compliant
Stock Condition:
New original, 40565 pcs Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number 74F113SCX
Manufacturer / Brand Fairchild Semiconductor
Stock Quantity 40565 pcs Stock
Category Integrated Circuits (ICs) > Logic - Flip Flops
Description J-K FLIP-FLOP
Lead Free Status / RoHS Status: RoHS non-compliant
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Type JK Type
Trigger Type Negative Edge
Supplier Device Package 14-SOIC
Series 74F
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Package Bulk
Output Type Complementary
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Number of Elements 2
Number of Bits per Element 1
Mounting Type Surface Mount
Max Propagation Delay @ V, Max CL 6ns @ 5V, 50pF
Function Set(Preset) and Reset
Current - Quiescent (Iq) 19 mA
Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Clock Frequency 105 MHz